Mevsimlik İşçilerin Yol Güvenlikleri Sağlanmalı
Eklenme tarihi : 06.07.2015 12:26:34 - 2094 Okunma

Manisa Gölmarmara'da asma yaprağı toplamaya giden işçileri taşıyan açık kasa kamyonet ile Tır’ın çarpışması sonucu hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet; ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı diliyoruz.

Mevsimlik işçiliğin çalışma şartlarının insani koşullara uygun hale getirilmesi için bir çalışma yapılması zaruridir. Özellikle; ulaşım, barınma, eğitim, sağlık, güvenlik, iş ve sosyal güvenlik koşulları iyileştirilmelidir.

Mevsimlik gezici tarım işçilerinin çalışma ve sosyal hayat koşullarını bütünsel ve çok boyutlu bir bakış açısıyla belirlenmeli, sorunların çözümü için derhal adım atılmalıdır. Göç mevsiminde mevsimlik gezici tarım işçilerinin ikametgâhlarından çalışacakları yerlere ve tarladan konaklama mahalline ulaşımları esnasında yol güvenlikleri sağlanmalıdır.

İl/ilçe giriş ve çıkışlarında, trafik denetimleri arttırılmalı, mevsimlik gezici tarım işçilerinin taşındığı otobüs ve minibüslerin yetki belgeleri ile zorunlu sigortalarının bulunup bulunmadığı, araçların trafiğe uygun olup olmadığı, taşıma (yük ve yolcu) kapasitesinin üzerine çıkılıp çıkılmadığı, sürücülerin araç kullanma ve dinlenme sürelerine uyup uymadıkları çıkış yaptıkları illerden başlamak üzere, güzergâh üzerinde titizlikle kontrol edilmesi sağlanmalıdır.

Mevsimlik gezici tarım işçilerinin yeterli, güvenli ve sağlıklı konaklama alanlarında barınmaları da sağlanmalıdır.

HABER 7 SON DAKİKA