7. DÖNEM TOPLU SÖZLEŞME KISMİ MUTABAKATLA SONUÇLANDI
Eklenme tarihi : 23.08.2023 20:14:31 - 1200 Okunma

Memur-Sen ile Kamu İşveren Heyeti, 7. Dönem Toplu Sözleşmede genele ilişkin tekliflerinde uzlaşma sağlayamazken, 11 hizmet kolunda mutabakat sağladı.

♦ ÖNEMLİ: KÜLTÜR SANAT HİZMET KOLU KAZANIMLARIMIZ DETAYLI AÇIKLAMA İLE SİTEMİZDEN AYRICA YAYINLANACAK.

7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde 1 Ağustos'ta başlayan müzakere süreci sona erdi. Müzakerelerin ardından Memur-Sen’in; refah payı, kira yardımı, 22 bin liranın altında kalan en düşük memur maaşına 1650 liralık ilave artış, yardımcı hizmetler sınıfının genel idare hizmetler sınıfına geçirilmesi ve yüzdelik zam talebi başta olmak üzere genele ilişkin maddelerde uzlaşma sağlanamadı. 11 hizmet kolunda ise Kamu İşveren Heyeti ile yetkili sendikalar arasında mutabakata varıldı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında gerçekleşen görüşmelerin ardından, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yalçın, 7. Dönem Toplu Sözleşmenin sonuçlandığını belirterek, “Yüzdelik kısımda mutabakat sağlayamadık. Bu kısım hakeme gidecek ve tahkim süreci başlayacak ama genel toplu sözleşmeye ilişkin yüzdelik zammın dışındaki kısımlarda önemli başlıklarda kazanımlar olduğu gibi 11 hizmet kolunda mutabakatla toplu sözleşme sonuçlandı” dedi.

imzabakanlik2

“Kazanım sayısı 341'e ulaştı”
Ali Yalçın, Toplu Sözleşmede, 11 hizmet kolunda ilave kazanımlardan oluşan 128 yeni ve revize maddenin bulunduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “291 hizmet kolu, 50 tane de genel olmak üzere toplam kazanım sayısı toplamda 341'e ulaştı. En önemli çözüm merkezi, toplu sözleşme masası. Uzun süredir emek veriyoruz. Bu da şunu gösteriyor; memur toplu sözleşmesinde 4688 Sayılı Yasanın değişme zaruretini bir kez daha işaret ediyor. Bu konuda da bir madde imzaladık. Memur toplu sözleşmesiyle ilgili 4688 Sayılı Yasayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının himayesinde düzenlemek için bir çerçeve oluşturmaya çalışacağız. Bu da çok kıymetli bir adım olacak."

23.08.2023 7.dönemtoplusözleşmeimzatöreni

Yalçın: 3600 ek gösterge beraber çalışılacak
Toplu sözleşmede birçok ünvandaki çalışanların gözetildiği başlıkların olduğunu belirten Yalçın, "3600 ek gösterge konusu beraber çalışılacak ve uygun bir zamanda hükümete teslim edilecek. Bu açıdan bu toplu sözleşmede masaya gelirken birçok maddeyle gelmiştik ve bunlar revize edilerek daha sonra 960 maddede tasnif edilmişti. Masadan çözüm üretelim diye olağanüstü gayret gösterdik. Hizmet kolu bazında önemli adımların atıldığını görüyoruz. Ülkemizin şartlarını dikkate alarak, ülkemizin şartları nispetinde olumlu yaklaşılan maddeler oldu. Şüphesiz daha fazla kazanım üretmek için elimizden gelen gayreti yine göstermeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

25 Ağustos'a kadar Hakem Heyetine başvuru süresi bulunan Memur-Sen’in, yüzdelik zam oranı, refah payı, kira yardımı, en düşük kamu görevlisi maaşının 22 bin liraya tamamlanması, YHS'nin GİH'e geçirilmesi başta olmak üzere genele ilişkin teklifleri Hakem Heyeti tarafından 31 Ağustos tarihine kadar karara bağlanacak.

KÜLTÜR SANAT HİZMET KOLU KAZANIMLARIMIZ DETAYLI AÇIKLAMA İLE SİTEMİZDEN AYRICA YAYINLANACAK.

HABER 7 SON DAKİKA