EK ZAM ŞART OLMUŞTUR
Eklenme tarihi : 03.01.2022 16:14:17 - 284 Okunma

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, TÜİK tarafından açıklanan 2021 yılı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sosyal medya hesabı üzerinden 15 Ocak’ta maaşlara yansıyacak şekilde Ek Protokol ile Ek Zam/İlave Ödeme yapılması gerektiğini belirten Yalçın, “Hükümetin de irade ortaya koymasını bekliyoruz” dedi.

TÜİK tarafından açıklanan yüzde 13,58 Aralık ayı enflasyon oranıyla beraber, yıllık enflasyon yüzde 36,08 oldu. 2021 yılı Temmuz-Aralık enflasyonu yüzde 25,48 olurken, kamu görevlilerinin 2022 Ocak maaş ve ücretlerine yansıyacak enflasyon farkı %22,48 olarak belirlendi. Genel Başkan Ali Yalçın, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yayınladı.

Açıklamada Aralık ayı enflasyon rakamlarının hedeflerden ve tahminlerden uzak kaldığının altını çizen Yalçın, “Covid-19 pandemisinin de etkisiyle; küresel ve bölgesel ekonomide yaşanan hareketlilik, enflasyonu yukarı yönlü, alım gücünü ise aşağı yönlü hareket ettirmeye devam ediyor. Mutabakatsızlıkla sonuçlanan ve K.G. Hakem Kurulu kararı ile 2021 için %3+%3 oranındaki artışlar; enflasyona sadece yenilmedi, ezildi. Enflasyon farkı memurun düşen alım gücünü yükseltmek için asla yeterli değildir. Şimdi kamu görevlilerinin alım gücünü yükseltme zamanıdır. Diğer taraftan, 1 Eylül - 31 Aralık tarihleri arasında ekonomide yaşanan dalgalanmalar sonucu kur ve enflasyon artarken maaşlar erimeye, gelir dağılımında adaletsizlik büyümeye devam etti. Nitekim buna bağlı olarak yeni yılla birlikte, zamlar da peş peşe gelmeye devam ediyor. Yeni yılla birlikte; doğalgaza, elektriğe, benzine, motorine, MTV ve ÖTV’ye, harçlara, vergilere, toplu taşımaya ve bunun yanında gıda ürünlerine azımsanmayacak oranda zam yapıldı. Bu gerçekler görülmeli, ‘Ek Protokol’ ile ilave ödeme yapılarak kayıplar telafi edilmelidir” dedi.

Yalçın, asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik zammın sahada bir memnuniyet oluştururken, aynı zorluklara karşı geçim mücadelesi veren kamu görevlilerinin de görmezden gelinemeyeceğine vurgu yaparak, “Vergi muafiyetinin ‘yeterli zam’ olarak gösterilmeye çalışılması da kabul edilemez. Vergi muafiyetinin eşit gelir artışı sağlamadığı yaptığımız analizler sonucunda herkes tarafından anlaşılmıştır. Yine, alım gücündeki kaybın enflasyon farkı ödemesiyle telafi edilemeyecek olduğu da net olarak bilinmelidir. Bu itibarla, 15 Ocak’ta maaşlara yansıyacak şekilde Ek Protokol ile Ek Zam/İlave Ödeme yapılması için kararlı duruşumuzu yineliyor, şu an itibariyle hükümetin de irade ortaya koymasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

HABER 7 SON DAKİKA