ZAM ATEŞİ ALIR AMA KÖZÜ SÖNDÜRMEZ
Eklenme tarihi : 04.01.2022 19:51:21 - 258 Okunma

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, yüzde 22,48 enflasyon farkı ve toplu sözleşmede elde edilen yüzde 5’lik zammın üzerine yapılan ek zammı değerlendirdi. Ek zam konusunu uzun süre hükümetin gündeminde tuttuklarını söyleyen Yalçın, “Yüzde % 30,5’lik artış, ateşi bir miktar alır fakat közü söndürmeye yetmez” dedi.

Sosyal medya hesabı üzerinden yazılı bir açıklama yayınlayan Genel Başkan Ali Yalçın, Eylül ayından itibaren kamu görevlilerinin alım gücünün ciddi derecede düştüğünün altını çizerek, “Özellikle toplu sözleşme sonrası etkisini gösteren fiyat artışlarının, alım gücü kayıplarını giderilmesi için hükümet nezdinde gerekli girişimleri yaptık. Ek zam/ilave ödeme teklifimizin bütün kamu görevlilerine eşit yansıması için seyyanen olmasını istedik. Konu, hükümet tarafından gündeme alınmış ancak sadece yüzde 2,5’lik bir artış yapılmıştır! Ocak ayı itibariyle maaşlara yansıyacak olan yüzde 22,48’lik enflasyon farkının toplu sözleşme hükmü sonucu olduğu, Ocak zammı olan yüzde 5’in ise toplu sözleşme kararı olduğu unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Yalçın, hükümet tarafından yapılan ilave zam ile birlikte kamu görevlilerinin maaşlarında ilk altı ay için yüzde 30,5’lik bir artış olacağını belirterek şunları söyledi: “Yüzde 30,5’lik artış, ateşi bir miktar alır fakat közü söndürmeye yetmez. Bir an önce ekonomideki dalgalanmayı durdurmak, yükselen fiyatları indirmek gerekir. Bir kez daha ifade ediyoruz ki; sabit gelirliler için en iyi zam düşük enflasyon ve piyasa istikrarıdır. Memur-Sen olarak; gelir dağılımında adaleti sağlama ve kamu görevlilerinin alım gücünü yükseltme mücadelemiz kararlılıkla sürecektir.”

HABER 7 SON DAKİKA